1. Strona główna
  2. Terapia ciepłem
  3. You are here: Terapia ciepłem

Terapia ciepłem w celu złagodzenia bólu

Co to jest terapia ciepłem?

Terapia ciepłem to terapeutyczne działanie ciepła na ciało w celu leczenia bólu i niezapalnych schorzeń układu mięśniowo-szkieletowego. Ciepło działa relaksująco na mięśnie, a tym samym może pomóc w walce z bólem spowodowanym napięciem.

Jak działa terapia ciepłem?

Terapia ciepłem pomaga na trzy sposoby: Zwiększa przepływ krwi, stymuluje metabolizm tkanek i pomaga odbudować uszkodzoną tkankę; zwiększa temperaturę tkanek głębokich indukując rozluźnienie mięśni oraz zmniejsza odczuwanie bólu. Ze względu na zwiększony przepływ krwi do dotkniętego obszaru dostarcza się więcej tlenu i składników odżywczych, a produkty przemiany materii są szybciej usuwane, przyczyniając się do pomocy w przywróceniu uszkodzonego mięśnia do jego normalnego stanu. Zastosowane ciepło stymuluje również receptory ciepła. Ten bodziec temperaturowy konkuruje z bodźcem bólowym o transmisję do mózgu. Rezultat: Mniej bodźców bólowych dociera do mózgu, a ból jest odczuwany mniej intensywnie.

Kiedy stosuje się terapię ciepłem?

Terapia ciepłem jest szczególnie skuteczna w zmniejszaniu niespecyficznego bólu szyi i pleców. Stosujemy ją przy nadmiernym lub niewłaściwym obciążeniu, skręceniu, intensywnym wysiłku, napięciu mięśniowym lub chorobie zwyrodnieniowej stawów.

Terapia ciepłem: Przeciwwskazania

W przypadku ostrych procesów zapalnych terapia ciepłem przynosi efekt przeciwny do zamierzonego, gdyż może spotęgować ten stan. Należy zachować ostrożność w przypadku problemów sercowo-naczyniowych, cukrzycy, gorączki, reumatoidalnego zapalenia stawów oraz ciąży. W takich sytuacjach należy zasięgnąć porady lekarza przed rozpoczęciem terapii ciepłem.

Ciepło czy zimno na ból

Ostre uszkodzenia z zapaleniem i obrzękiem (w pierwszych godzinach po ostrym urazie) należy leczyć zimnem. Zimno jest dobrym środkiem przeciwbólowym. Z drugiej strony ciepło pomaga po zakończeniu ostrej fazy zapalnej, aby ułatwić gojenie uszkodzonej tkanki. Ciepło nie jest zalecane w przypadku ostrego stanu zapalnego.

Terapia ciepłem różne typy

Istnieją różne rodzaje terapii ciepłem, które są często stosowane w połączeniu z innymi praktykami, takimi jak masaże. W przypadku bólu mięśni jest skuteczna sama w sobie, a niektóre jej warianty można wykorzystać domowymi sposobami.

Lampa na podczerwień 

Ten rodzaj terapii ciepłem jest bardzo dobrze znany ze względu na popularną lampę czerwonego światła. Światło podczerwone wnika w górną warstwę skóry i jest przekazywane w postaci ciepła do głębszych warstw. Sprzyja to krążeniu krwi i rozluźnieniu mięśni.

Kompresy rozgrzewające 

Plaster lub okład termiczny jest nakładany na bolesny obszar, a następnie ogrzewa go przez wiele godzin. ThermaCare® pozwalają ciepłu wniknąć głębiej w tkankę, gdzie wspomaga przepływ krwi i rozluźnienie mięśni przez okres do 8 godzin.

Gorący wałek

Gorący wałek składa się z jednego lub dwóch grubych ręczników, które są ciasno zwinięte i nasączone gorącą wodą. Następnie gorące ręczniki są powoli rozwijane na leczonym obszarze i dociskane do skóry podobnie do masażu.

Terapia ciepłem w domu

Z łatwością wykonasz terapię ciepłem w domu. Nadają się do tego lampy z czerwonym światłem, poduszki grzewcze i plastry, a w szczególności kompresy rozgrzewające. Zaletą lampy z czerwonym światłem jest to, że można ją elastycznie skierować na dowolną część ciała. Podczas korzystania z niej zwracaj uwagę na instrukcję obsługi, aby się nie poparzyć. Poduszki rozgrzewające są po prostu podgrzewane w kuchence mikrofalowej i umieszczane na bolesnym obszarze ciała.


Kompresy rozgrzewające ThermaCare®, są szczególnie odpowiednie w przypadku bólu szyi i pleców. Po nałożeniu wydzielają terapeutyczne ciepło o wartości 40°C, przez 8 godzin i odczuwalnym efektem do 16 godzin. W ten sposób możesz się swobodnie poruszać i korzystać z efektów terapii ciepłem.

Często zadawane pytania

W jakich rodzajach bólu pomaga ciepło?

Ostry, uporczywy, przewlekły oraz niespecyficzny ból szyi lub pleców spowodowany napięciem mięśni, nadmiernym wysiłkiem, nadwyrężeniem, zwichnięciem lub chorobą zwyrodnieniową stawów można złagodzić za pomocą terapii ciepłem. Ciepło powinno być stosowane tylko wtedy, gdy nie występuje ostry stan zapalny ani obrzęk, czyli po upływie 72 godzin od wystąpienia bólu. W razie wątpliwości zalecamy zasięgnięcie porady lekarza.

Co jest lepsze na zapalenie: ciepło czy zimno?

Zimno jest skutecznym środkiem przeciwbólowym, zalecanym w ciągu pierwszych 24 do 72 godzin od wystąpienia bólu lub urazu, w połączeniu z kompresją. Ciepło natomiast pomaga po zakończeniu ostrego procesu zapalnego, ułatwiając gojenie uszkodzonej tkanki.

Dlaczego ciepło łagodzi ból?

Ciepło zwiększa przepływ krwi i stymuluje metabolizm tkanek sprzyjając gojeniu oraz zmniejsza odczuwanie bólu.

Co to jest terapia ciepłem?

Terapia ciepłem to terapeutyczne zastosowanie ciepła do ciała w celu złagodzenia bólu i polepszenia stanu zdrowia. Ciepło powierzchniowe (oznaczające ciepło dostarczane z zewnętrznego źródła) o temperaturze 40 °C jest wykorzystywane do celów terapeutycznych przez długi czas. Jest stosowane samodzielnie lub jako część rozbudowanego podejścia terapeutycznego (na przykład z fizjoterapią) w leczeniu bólu i stanów niezapalnych. Ciepło działa relaksująco na mięśnie, a tym samym może pomóc w walce z bólem spowodowanym napięciem.