ULGA W BÓLU: LECZENIE BEZ STOSOWANIA LEKÓW DZIĘKI THERMACARE®

ThermaCare® pomaga złagodzić ból: Tutaj dowiesz się, co robić w przypadku bólu pleców, szyi lub stawów.

Czym jest ból?

Ból to ogólny termin opisujący nieprzyjemne odczucia w organizmie. Jest on skutkiem aktywacji układu nerwowego. Każdy zna to nieprzyjemne doznanie zmysłowe, choć u każdej osoby inne jest nasilenie i czas trwania bólu. Zawsze jednak ból jest ograniczający i zwyczajnie irytujący. Gdy się pojawi, chcesz się go szybko pozbyć.

Jednocześnie ból stanowi sygnał ostrzegawczy wysyłany przez organizm. Ból uświadamia nam, która część ciała wymaga uwagi ze względu na występujący problem. Ostry ból pomaga na czas wykryć dolegliwości fizyczne. Jest to ból o wyraźnej przyczynie (określona choroba lub uraz), który utrzymuje się przez kilka dni lub tygodni. Z kolei przewlekły ból można uznać za stan chorobowy, który może wynikać ze stanów psychicznych, nie ma rozpoznawalnego punktu końcowego i utrzymuje się przez długi czas.

Skąd się bierze ból mięśni?

Ból mięśni działa na nerwy – w przenośni i dosłownie.
Ból jest wywoływany przez bodźce fizyczne, termiczne lub chemiczne przekraczające indywidualne granice tolerancji. 

 • Następuje stymulacja własnych receptorów bólowych organizmu (nocyceptorów). 
 • Impulsy są przetwarzane przez rdzeń kręgowy i przekazywane do mózgu.
 • Im więcej impulsów do niego dociera, tym silniejsze jest świadome odczuwanie bólu.

Bodźce bólowe są przekazywane nie tylko z rdzenia kręgowego do mózgu, ale również przetwarzane w postaci reakcji odruchowych:

 • Wzrost liczby impulsów bólowych, na przykład z powodu permanentnie nieprawidłowej postawy ciała i związanego z nią bólu, oznacza zwiększenie aktywności odruchowej, co prowadzi do skurczu mięśni szkieletowych.
 • Do napiętych mięśni dociera mniej krwi, a to wpływa na utrzymywanie się bólu.

Jakie metody terapii, bez użycia leków, mogę zastosować w przypadku bólu mięśni?

Terapia z zastosowaniem temperatury jest bezlekowym i skutecznym środkiem łagodzącym ból. Bodźce temperaturowe, takie jak chłodzenie lub ogrzewanie bolesnego obszaru, konkurują z bodźcem bólowym w punkcie przejścia szlaków nerwowych do rdzenia kręgowego, a następnie do mózgu, co prowadzi do złagodzenia bólu.

Terapia ciepłem w celu uśmierzenia bólu

Terapia ciepłem polega na terapeutycznym działaniu ciepła wobec organizmu, co powoduje zwiększenie temperatury tkanek i w rezultacie uśmierzenie bólu. Zwiększenie temperatury tkanek skutkuje rozluźnieniem mięśni, zwiększeniem krążenia krwi (co sprzyja gojeniu tkanek) oraz zmniejszeniem odczuwania bólu.

W jaki sposób przenikające ciepło kompresu ThermaCare® łagodzi ból?

W jaki sposób przenikające ciepło kompresu ThermaCare® łagodzi ból?

ThermaCare® miejscowo uwalnia ciepło o stałej i kontrolowanej temperaturze, które przenika do głębokich warstw i działa na różnych poziomach, łagodząc ból:

 • zwiększa temperaturę głęboko położonych tkanek, co powoduje rozluźnienie mięśni i zmniejszenie napięcia mięśniowego, zwiększając tym samym zakres ruchu.
 • zwiększa przepływ krwi i pomaga w odbudowie tkanek.
 • aktywuje termoreceptory stymulujące głęboko położone tkanki, które następnie hamują sygnały bólowe i zmniejszają percepcję bólu przez mózg.

ThermaCare ma następujące właściwości:

 • Temperatura terapeutyczna osiąga około 40°C.
 • Ciepło działa w sposób ciągły przez 8 godzin.
 • Ciepło przenika głęboko do napiętych mięśni i bolesnych tkanek.

BÓL PLECÓW

Ból pleców jest powszechny w świecie zachodnim z powodu braku ćwiczeń. Gdy ból staje się chroniczny to jakość życia ulega pogorszeniu. Aby tak się nie stało, zebraliśmy dla Ciebie cenne informacje o tym, jak możesz podjąć działania przeciwko bólowi pleców.

BÓL SZYI

Ból szyi i barków występuje często w formie wyizolowanej oraz osłabionej, na przykład jako lekkie napięcie czy zwichnięcie. Psychologiczne wyzwalacze, takie jak strach lub stres, mogą zwiększyć napięcie mięśni i pogorszyć problemy z szyją bądź bólem ramion. Oto co powinieneś wiedzieć na ten temat.

Często zadawane pytania

Co mogę zrobić w przypadku bólu mięśni?

Ból mięśni można złagodzić różnymi metodami w tym farmakologicznymi oraz niefarmakologicznymi. Wykazano, że wśród metod niefarmakologicznych, korzystny wpływ na ból, ruchliwość i elastyczność napiętych mięśni wywiera ciepło.

Skąd się bierze ból mięśni?

W przypadku uszkodzenia ciała czujniki bólu przesyłają sygnały bólowe przez rdzeń kręgowy do mózgu, który z kolei reaguje na zagrożenie.

Czym jest ból mięśni?

Ból mięśni to ból spowodowany na przykład przez uraz, stan zapalny, nadwyrężenie, przeciążenie, skręcenia lub napięcie mięśni.

Czym jest ból?

Międzynarodowe Stowarzyszenie Badania Bólu (IASP) definiuje ból jako "nieprzyjemne doświadczenie sensoryczne i emocjonalne związane z rzeczywistym lub potencjalnym uszkodzeniem tkanek "*. Ból jest więc zazwyczaj sygnałem ostrzegawczym wysyłanym przez organizm. Pokazuje nam, gdzie w ciele jest problem.

* "Ból przewlekły jako objaw lub choroba: klasyfikacja bólu przewlekłego IASP dla Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób (ICD-11)."